Teknik Seo Nedir ?

Teknik Seo Nedir ?

Web Sitesi & Teknik Seo Denetimi

Teknik SEO denetimi sitenin veya tek tek bölümlerinin etkililiğini teknik açıdan belirlemek için yürütülen bir dizi faaliyet. Teknik SEO analiz sırasında, tanımlanan hataları düzeltmek için ipuçları verilir.

 

Teknik SEO denetimi otomobilin teknik muayenesi ile karşılaştırılabilir. Uygun özenle bile, yanlış seçilmiş veya aşınmış parçaları kontrol etmek ve değiştirmek için bir uzman gerektiren arızalar meydana gelebilir. Teknik SEO denetim mekanizmasının ne olduğunu anlamak için bir örnek düşünebilirsiniz. En iyi 10 Google veya Yandex'den en hızlısı teknik olarak sağlam siteler alır. Ve tersi, site ideal bir mimariye sahipse, optimize edilmiş meta etiketler, üzerine yüksek kaliteli içerik yerleştirilir, ancak kodda hatalar veya çok sayıda bozuk bağlantı varsa, başarılı sıralamayı unutabilirsiniz.

 

Özellikle Site Denetimi Siparişinin Önerildiği Durumlar

 • Her şeyden önce, belirli bir dönemde tam ölçekli promosyon sipariş etme fırsatı yoksa, ancak önlem alınması gerekiyorsa, bir Teknik SEO denetimi sipariş etmeye değer. Analizin sonuçlarını aldıktan sonra, eksiklikleri kendi başınıza kısmen düzeltebilir veya örneğin serbest çalışanların hizmetlerini kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, bu tür önlemler bir kaynağın arama sonuçlarındaki pozisyonunda önemli bir iyileşmeye yol açabilir.
 • Kaynağın ihraçtaki pozisyonu keskin bir şekilde azaldı ve TOP10'un dışına düştüyse - denetimin bu durumun nedenlerini ortaya koyması ve nedenlerini göstermesi de bu durumdur. Zamanında iyileştirici Teknik SEO eylemleri, önceki pozisyonların rehabilitasyonuna ve yeniden kazanılmasına yardımcı olacaktır.
 • Site uzun bir süre arama sonuçlarında görünmüyorsa veya dizine zayıf bir şekilde yerleştirilmişse, bir durumda Teknik SEO analizi yapılması zorunludur. TOP10'da yer alamadığı için sitenin hatalarını bulmak önemlidir.
 • Sitenin güncellenmesi veya yeni bir site yapılması gerekiyordu. Bir kaynağı güncellerken, genellikle hatalar yapılır, bu durumda bile kontrol etmeye değer.
 • Siteyle sürekli çalışırken, siteyle ilgili nesnel verilere sahip olmak için kaynağı birkaç ayda bir Teknik SEO kontrolü sağlamanız önemle tavsiye edilir.

 

Teknik SEO Denetim Ve Diğer Türleri Arasındaki Farklar

Aşağıdaki çalışma türlerini ayırt etmek gelenekseldir.

 • Teknik SEO denetimi

 Arama motorlarının kaynağı ne kadar iyi gördüğünü, metinlerde terfi talepleri olup olmadığını, bağlantıların ne kadar doğru çalıştığını göstermek amacıyla gerçekleştirilir.

 • Kullanılabilirlik denetimi

 Böyle bir kontrol, kaynağın ortalama bir kullanıcı için çekiciliğini gösterir: sayfalarda gezinmenin kolaylığı, yayınlanan bilgilerin kullanışlılığı vb.

 • Pazarlama

 Alanın pazar segmenti bağlamında etkinliğini belirlemek için çalışmalar yapılmaktadır.

 • Teknik

 Bir sitenin pazarlamasından, kullanılabilirliğinden, SEO denetiminden farklı olarak, teknik bir denetim, bir kaynağın sağlığının analizini içerir.

 

Çalışma sırasında aşağıdaki yönler kontrol edilir:
 • Koddaki hataların varlığı;
 • Doğru mimari;
 • Sayfa yükleme hızı;
 • Sunucu yanıtlarının doğruluğu;
 • Yinelenen sayfaların olmaması;
 • Yönlendirmelerin doğruluğu;
 • Doğru site haritası ve robots.txt;
 • Kırık bağlantıların varlığı, vb.

 

Yavaş sayfa yükleme ve çok sayıda hata içeren bir kaynağın optimizasyonu anlamsız olarak adlandırılabilir, çünkü kullanıcı ilgili sayfanın ideal bir H1 üstbilgisiyle bile yüklenmesini beklerken zaman harcamaz.

 

Denetim Neden Gereklidir?

Site henüz başlarken ve halihazırda çalışıyorsa teknik denetim gereklidir. Bu analizin yılda en az 2 kez veya daha sık yapılması önerilir. Bu, düzen özelliklerini, arama motorlarının yeni ilkelerini, kullanıcı ilgi alanlarını vb. Zamanında tespit etmenize ve kaynağı bunlara göre optimize etmenize olanak tanır. Bir dizi nedenden dolayı, planlanandan önce teknik bir denetim yapılmalıdır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Siteye yatırım yaparken düşük konum; çok sayıda kuvvet ve araç;
 • Yüksek trafikli düşük dönüşüm oranı;
 • Yandex veya Google'ın yaptırımları nedeniyle performansta azalma.

Teknik denetimin amacı, sitenin işleyişindeki sorunları tespit etmek ve bunları ortadan kaldırmak için tedbirlerin zamanında benimsenmesini sağlamaktır.

 

Denetim Nasıl Yapılır?

Teknik SEO denetimi yapmak için 3 seçenek vardır.

 

1.Seçenek: Kendiniz yapın

 

Bu, minimum finansal yatırım gerektiren bir yöntemdir. Küresel hedeflerin tanıtımını yapmayanlar ve bu alandaki uzmanlar için uygun olabilir. Aksi takdirde, zaman kaybetme ve istenen sonuçları elde edememe riski büyüktür. En popüler arama motorlarının özel hizmetleri vardır: Google Web Yöneticisi Merkezi ve Yandex. Webmaster. Siteyi kendiniz analiz etmenize yardımcı olurlar. Örneğin, Google’ın Arama Konsolu'nu kullanarak siteleri arama motoru gereksinimlerinize göre optimize edebilirsiniz. Araç, mevcut kritik hataları gösterir ve bunları düzeltmek için en iyi seçenekleri sunar:

 • Örneğin, bir kaynak bir hamamın içindeyse veya üzerinde hata sayısı arttıysa, Googlebot bunu bildirimler yoluyla size bildirecektir;
 • Meta etiketlerde bir hata meydana gelirse, örneğin, başlık yoksa veya doğru bir şekilde oluşturulmamışsa, robotun bulunduğu yeri ve ortadan kaldırmak için hangi eylemlerin gerekli olduğu nerede yazıldığını gösteren bir mesaj alırsınız;
 • “Bozuk” bağlantılar (eksik sayfalara bağlantılar, hata 404) dikkatsiz kalmayacak: robot bunları doğru olanlarla değiştirmenizi veya silmenizi vb. Önerecektir.

Yandex. Webmaster hizmeti benzer şekilde çalışır.

 

Seçenek 2: Özel programların kullanımı

 

Bugün, kaynağınızın teknik yönünü analiz etmeye yardımcı olan birçok program var. Promosyonu engelleyen teknik hataları tanımlayabileceğiniz ve daha da ortadan kaldırabileceğiniz ücretli (Screaming Frog, Netpeak Spider, vb.) Ve ücretsiz (RDS bar, Xenu, vb.) Programlar vardır.

Screaming Frog ve Netpeak Spider net bir arayüze sahiptir ve hem sıradan hem de ileri düzey kullanıcılar için mükemmeldir. Bu programlar kullanılarak gerçekleştirilen teknik denetimin sonuçları, sonuçların işlenmesini büyük ölçüde hızlandıracak bir Excel elektronik tablosu olarak indirilebilir. Bu programlar, açıklama ve başlık meta etiketlerinin hangi sayfalarda yazıldığını, kaynakta ne kadar benzersiz olduklarını öğrenmenizi sağlar. Onların yardımıyla, robots.txt içeren arama motorları tarafından silinmesi veya kapatılması önerilen yinelenen sayfaları bulabilirsiniz. RDS çubuğu Opera, Firefox ve Chrome için bir eklentidir. Kurulumu yukarıdaki programları kurmaktan daha hızlıdır. Sayfa analizi için eklenti 60'tan fazla parametre sunar. Onlardan ilginizi çekenleri seçebilir ve “Yeni bir parametre istiyorum!” Düğmesine tıklayarak yenilerini ekleyebilirsiniz.

 

3.Seçenek: Profesyonellerle iletişim kurma

 

Bu yöntem en uygun olanlardan biridir. Uzman, siteyi analiz edebilecek, bulunan hataların ayrıntılı bir raporunu sunacak ve bunları çözmede yardım sunabilecektir. Profesyonel bir yaklaşım çok zaman kazandıracaktır.

 

Teknik Denetim Kontrol Listesi

Kontrol listesi kontrol edilen teknik parametrelerin bir listesidir. Hiçbir noktayı kaçırmamak ve iyi bir sonuç elde etmek için teknik analizde hangi unsurların etkilendiğini anlamak önemlidir.

 

Sonuçlar Nasıl Uygulanır?

Kaynağın teknik analizi, yalnızca teknik bileşende hata arayışını değil, aynı zamanda bulunan sorunlara çözüm önerisini de içerir. Yapılan çalışmanın sonucu, bulunan zorlukları ve olası çözümleri gösteren ayrıntılı bir rapor olmalıdır. Denetimin bulguları, siteyi minimum yatırımla maksimum sonuç verecek şekilde ayarlamanıza izin verecektir.

Kaynağın teknik denetimi, sitedeki hataları tanımlayan ve düzeltmeye zorlayan sürekli bir süreçtir.